DF05 - MANU DELAGO

MANU DELAGO

  • Perkusista:Manu Delago
  • Koncert:Manu Delago ft. Douglas Dare
  • Kiedy:5 czerwca, 19:00
  • Lokalizacja:MCK w Bydgoszczy

Jako dwulatek Manu Delago rozpoczął swoje bardzo muzyczne życie, gdy zasiadł za swoim pierwszym zestawem perkusyjnym i zaczął grać w różnych zespołach już jako młody nastolatek. Jego zespół rockowy HotchPotch Wygrał austriacki konkurs i koncertował w Austrii, Niemczech, Włoszech i Hiszpanii. Kiedy Manu Delago zaczął grać na Hang (handpan) w 2003 roku, odkrył swoją pasję do pisania muzyki. Ukończył klasyczną perkusję na uniwersytecie Mozarteum w Innsbrucku, perkusję jazzową w Guildhall School of Music & Drama oraz kompozycję w Trinity College of Music.

Solowy utwór Manu Delago „Mono Desire” był najpopularniejszym teledyskiem Hang w Internecie z ponad pięcioma milionami wyświetleń i znalazł się w pierwszej trzydziestce teledysków na Youtube. W 2007 roku założył swój własny zespół Manu Delago Handmade oraz duet Living Room i wydał swoje pierwsze albumy. Na jego płytach gościnnie pojawili się tacy artyści jak Erik Truffaz, Andreya Triana czy Douglas Dare.

Manu Delago współpracował również z wieloma wiodącymi artystami. W 2011 roku nagrywał dla Björk album Biophilia i od tego czasu jest jej perkusistą koncertowym, grając cztery światowe trasy z islandzką piosenkarką. W 2013 roku zaczął występować i pisać muzykę z sitarzystką Anoushką Shankar. Za pracę nad jej albumem „Land of Gold” Manu Delago otrzymał nominację do nagrody Grammy. Wszechstronny perkusista był także członkiem The Cinematic Orchestra i Olafura Arnaldsa.

Na albumie Metromonk (2017, Tru Thoughts Records) Manu Delago skupił się na elektronicznej manipulacji dźwiękiem Handpan. Teledysk do singla „Freeze” został nakręcony w Alpach i miał swoją premierę w Red Bull Music. Ta przygoda na świeżym powietrzu zapoczątkowała pomysł na większy i bardziej odważny projekt – Parasol Peak – wielokrotnie nagradzany album i film, w którym Manu Delago prowadzi zespół siedmiu muzyków na wyprawę alpinistyczną w Alpy (2018, One Little Independent Records).

Po latach koncertowania Manu uznał, że ważne jest, aby dołożyć swoją cegiełkę do zrównoważonego rozwoju, rozpoczynając neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla trasę Recycling Tour, występując w miejscach w Niemczech i Austrii, do których można dojechać wyłącznie rowerami.

Udostępniam to

Comments are closed.